Miért párásodnak be a műanyag ablakok?

párás ablak

Arra a kérdésre, hogy pontosan miért párásodnak be a műanyag ablakok, mindig is foglalkoztatta a vásárlókat, hogy mi a konkrét oka. Ténylegesen az üvegen és az ablak profilon is jól láthatóak a lecsapódott pára ellentétben a fa ablakok esetében. De még is mitől párásodik és mi okozza? A lentiekben részletesen kibeszéljük.

A párásodás okai

Az esetek többségében azt mondják, hogy „azért párásodik a műanyag ablak, mert rossz a minősége” ez viszont nem helytálló kijelentés. A valóságban máshogy néz ki – a három rétegű műanyag ablakok intenzív párásodása a fa ablakok műanyagra cseréje után az ablak tömítettségének növekedésével jár:

  • Az ingatlanunkban fellelhető bármely helyiség légtere bizonyos mennyiségű nedvességet tartalmaz. Amikor a hőmérséklet egy bizonyos határértékre csökken – úgynevezett „harmatpont” – a nedvesség elkezd lecsapódni és vízcseppek formájában kicsapódik a felületekre.
  • A páralecsapódás sosem egyenletesen történik a helyiség teljes területén, mivel a vízcseppek a leghidegebb felületen az ablaküvegen fog lecsapódni.
  • Minél nagyobb a háttérben a levegő páratartalma és minél intenzívebb a hőmérséklet-különbsége, annál nagyobb százalékban csapódik le a víz a műanyag ablakokra.
párás ablak

Amennyiben magas a vízgőzforrás a helyiségben például konyha olyan tér, ahol nagy akvárium van esetleg szobanövények – akkor az műanyag ablakokra nagyobb valószínűséggel csapódik le a víz. A műanyag ablakokon akkor csapódik le a pára amikor a hőmérséklet kívül nagyon alacsony, viszont napközben emiatt nem kell aggódni. A másik fontos kérdés, hogy miért csapódik le a műanyag ablakokon a pára és a fán szinte egyáltalán? Egyszerű – a régebbi szerkezetnek a tömítettsége kisebb. Az ilyen fa ablakok résein keresztül a hő jobban kiszökik és természetesen jelentős nedvesség is egyaránt.   

A bepárásodó ablakok velejáró következményei

A műanyag ablakokon fellépő intenzív páralecsapódás azt eredményezi, hogy a helyiség páratartalma meglehetősen magas. Ezeknek a következő kellemetlen következményei:

  • A kórokozó mikroorganizmusok és penészgombák telepjei, mint tudjuk a nedvesebb helyeken jobban fejlődek és nőnek, amely az egészségre káros hatással lehetnek hosszú, de már akár rövidtávon;
  • A magas páratartalom miatt a gipsz, festék vagy a tapéta könnyen felválhatnak;
  • Ha a nagyobb mennyiségben keletkezik páralecsapódás a műanyag ablakokon a vízcseppek az ablakpárkányról a padlóra folyhat ennek hatására amennyiben fa vagy laminált padlónk van akkor könnyen deformálódhat;

 

Ami meg ténylegesen kellemetlen, hogy ha minden reggel ablaktörléssel kellene indítani a napot.

párás ablak

A műanyag ablakok erősen párásodnak, mit tegyünk ellene?

Az ablakokon történő páralecsapódásnak két oka lehet: az egyik a magas páratartalom a másik az alacsony hőmérséklet a üvegezésen. Ezért a következő intézkedéséket kell tennünk:

  • A párásodás okozta vízlecsapódást úgy lehet a könnyebben kiküszöbölni, hogy alacsony hővezetőképességű – kétkamrás (argonnal töltött), energiatakarékos kétkamrás üveget szerelnek be a műanyag ablak vagy bejárati ajtóprofilba. Minél kisebb az elem hővezető képessége, annál kevésbé hűti le a belső üveget és annál kisebb a valószínűsége annak, hogy páralecsapódás képződés legyen az ablakfelületen.
  • A következő tényező a megfelelő beépítés. Mindig szakemberrel és a megfelelő beépítési útmutatóval kell telepíteni.
  • A hidegebb évszakokban a dupla üvegesű ablakok belső oldalát radiátorból vagy konvektorokból felfelé irányuló melegebb leveővel kell felmelegíteni. Ha a konvektort teljesen letakarja egy ablakpárkány akkor a dupla üvegezésű ablak alsó része hidegebb lesz, ami azt jelenti, hogy először ott jelenik meg a páralecsapódás. Ezt kétféleképpen lehet elkerülni: első – kisebb szélességű ablakpárkányt rakunk be; második – széles ablakpárkányt rácsos beépítéssel, amely lehetővé teszi a meleg levegő beáramlását az ablak felé irányulóan.
párás ablak

De a kiküszöbölés leküzdése érdekében a leghatékonyabb módja a helyiség páratartalmának szabályozása. Többféle módon valósulhat meg:

  • Rendszeres szellőztetés – amikor a konyhába főz vagy nagyobb vendégséget szervez akkor a helyiséget tovább kell szellőztetni, így gyorsan megtudunk szabadulni a levegőben felgyülemlett felesleges nedvességtől.
  • Szellőztető ventilációs vagy rácsos felrakása (falra vagy ablakba – aereco). A szellőztetők fokozzák az épület szabad hatékonyságát és nagy mértékben hozzájárul a légcseréhez. A hagyományos szellőztetéshez hasonlóan a nedvesség eltávolítása biztosított, de a hatás érdekében a szellőztető megoldása miatt hatékonyabb lesz.

 

A műanyag ablakok párásodása meglehetősen egyszerű folyamat, amely minimális erőfeszítéssel szabályozható. Ugyanakkor könnyebb megakadályozni a kellemetlen kondenzációból keletkezett vízmennyiség megjelenését az ablakokon. Ezért javasoljuk a megfelelő műanyag ablak kiválasztását otthonához, hogy hosszútávon elkerülje a kellemetlenségeket.

 

A prémium műanyag nyílászáróinkat megtekintheti oldalunkon az alábbi linkre kattintva, mely által elkalauzoljuk Önt: https://www.tudorhouse.hu/product-category/muanyag-nyilaszarok-2/

A prémium műanyag ablakok, műanyag bejárati ajtók és tolórendszer profilszerkezet kínálatunknak köszönhetően számos megrendelésünk fűződik Budapest, Tatabánya, Eger, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Miskolc, Szekszárd, Kaposvár, Veszprém, Debrecen, Nyíregyháza városokhoz.

Share this story
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest