Miért érdemes szellőztetni a helyiségeket és hányszor?

szellőztetés

A megfelelő mikroklíma megteremtése érdekében nem titok, hogy amely elősegíti a normális életet és az emberi egészséget kifejezetten szükséges és ajánlott a helyiségek rendszeres és odafigyelt szellőztetése. Az emberek életük 90%-át változó helyiségekben – irodában, házban, bevásárlóközpontban stb. – tölti. A legtöbb esetben hétvégén a szabadtéri programok csökkentik ezt a számot, de ez nem változtat az összképen, hogy még is mennyi időt töltünk egy adott helyiségben.

A levegő összetétele és minősége jelentősen befolyásolja a közérzetet, a munkavégzésünket és általánosságba véve elsődlegesen az emberi egészséget. A friss levegő általában olyan műanyag ablakokon keresztül jut be egy adott helyiségbe, amelyek speciális szellőzési módokkal vannak kialakítva, mint például a műanyag ablak, erkélyajtón esetében az Aereco alkalmazása. Így a helyiségben fokozott és rendszered szellőztetés biztosításával, mindig egészséges mikroklíma fog uralkodni és így megakadályozva spóraképződést.

Miért érdemes egy nap többször szellőztetünk?

szellőztetés

Ha a légcsere felborul, így érinti azokat, akik érzékenyebbek a levegőben lévő nemkívánatos anyagok fokozott koncentrációjára. A leggyakrabban:

  • gyermekek körében;
  • csökkent immunitású embereknél;
  • időseknél;
  • légúti problémákkal küzdő embereknél például aszmásoknál;

A legrosszabb az, hogy a nem megfelelő légcsere nemcsak súlyosbíthatja a meglévő egészségügyi problémákat, hanem kiváltó oka is lehet sok esetben.
A legfőbb okok, amelyek hozzájárulnak az emberi egészségügyi problémák megjelenéséhez és fejlődéséhez:

  • por- és allergének;
  • penészspórák;
  • kis rovarrészecskék;
  • a kipufogógázok káros részecskéi;
  • építőanyagok káros kibocsátása például azbeszt;
  • füstben lévő anyagok;
  • vegyszerek elpárologtatása;
  • oxigénhiány a levegőben;

Egy kicsit álljunk meg a szén-dioxidnál – CO2. Amikor levegőt – „O2” – lélegzünk be, oxigént szívunk be a légcsövön keresztül, ahol eljut a tüdőben a hörgőkön keresztül a hörgőcskékben, ahol megtörténik a gázcsere és kilégzéskor szén-dioxidot CO2-t lélegzünk ki környezetünkbe. Amennyiben nem szellőztetünk rendszeresen lakterületünket, ennek hatására megnő a szén-dioxid CO2 koncentrációja a levegőben. Ez gyakran fejfájáshoz-, fáradékonysághoz, de gyakran az alvásminőség romlásához is vezethet. Továbbá azokban a helyiségekben, ahol az ember fokozott fizikai munkát végez például edzőterem, megnőhet a káros anyagok aránya a levegő összetételében. A párolgás során még olyan anyagok koncentrációja is megnő a levegőben, mint az ammónia, ami igen káros lehet egészségünkre.

Mennyi ideig és hányszor kell szellőztetnünk az adott helyiséget?

A jó levegő eléréséhez a helyiséget/helyiségeket naponta legalább 2 vagy 3 alkalommal szellőztetni kell, aminek időtartam legalább 10-15 perc. Ha napközben dolgozunk természetesen, akkor bőven elég reggel és este szellőztetni, mivel nem tartózkodunk otthon. Azt viszont meg kell érteni, hogy a rendszeres szellőztetés szükséges az év bármely szakaszában („nem csak nyáron”) legyen az tavasz, nyár, ősz, tél, ha esik vagy fúj a szél.
A hideg évszakban történő szellőztetéshez a (tél) bukóra nyitott műanyag ablak szellőztetési mód a legkényelmesebb. Általában az alapfelszereltség részét képezi. Ez lehetővé teszi a szükséges mennyiségű friss levegő bejutását, ugyanakkor a helyiségben a normál hőmérséklet fenntartását is megtudjuk tartani.

A magas páratartalmú helyiségeket, mint a konyha- vagy fürdőszoba olyan helyiségek, ahol azonnal szellőztetni kell, amint a páratartalom megemelkedik, mivel az ablakokon páralecsapódásként jelenik meg ami a gombaspórák növekedéséhez és szaporodásához a legalkalmasabb táptalaj.
A gyors szellőzés érdekében huzatot alkalmazunk a helyiség két külön pontján elhelyezett műanyag ablakok vagy műanyag erkélyajtók kinyitásának segítségével. De neme szabad elfelejteni, hogy sem neked, sem családtagjaidnak nem javasolt közvetlenül az átáramlás hatászónájában lenni, mivel könnyen légúti megbetegedést vagy kötőhártya gyulladást is kaphatunk.

Most már elérhetőek olyan kifejezetten erre a célra szolgáló speciális eszközök, amelyek mérik a helyiség szén-dioxid – CO2 – szintjét a levegőben, és jelzik, mikor kell szellőztetni. Ez nagyon kényelmes, mert okostelefonnal integrálhatók, és még a levegőminőség romlásáról is értesítést kaphatnak.

Mit ad a rendszeres szellőztetés számunka?

  • biztosítja az oxigén O2 és a szén-dioxid CO2 szükséges arányát a levegőben;
  • kellemetlen szagok megszüntetése;
  • a káros anyagok arányának csökkentése például spóragombák;
  • hőmérséklet normalizálása;
  • a páratartalom normalizálása;
  • kedvező mikroklíma kialakítása;

Milyen hőmérsékletnek kell lenni a lakásban?

Az befolyásolja a legfőbbképpen, hogy milyen hőmérséklet van egy adott környezetünkben, amilyenben még kényelmesen érezzük magunkat. Először is kényelmesnek kell lennie. Az emberek különböző módon érzékelhetik és tolerálhatják a hőmérsékletet. Vagyis a legfontosabb, hogy Ön és szerettei jól érezzék magukat.
Az optimális levegő hőmérséklet a szakértők javaslata szerint:

  • hálószobákban +18…+20;
  • fürdőszobákban +21…+23;
  • konyhában és nappaliban +18…+21.

Nem fontos, hogy minden helyiségben azonos hőmérséklet legyen, mivel az ember képes alkalmazkodni a környezet eltérő hőmérsékleti változásaihoz.

Milyen páratartalomnak kell lennie a lakásunkon?

szellőztetés

A páratartalom az egyik legfontosabb tényező, amely befolyásolja a normál környezet kialakulását. Nem ritka, hogy az emberek lemondanak a páratartalomról, vagy éppen ellenkezőleg, a túl száraz levegőről – ez a legnagyobb nagy hiba.
A megnövekedett páratartalom a következőkhöz vezethet:

  • a penész megjelenése;
  • gombaspórák megjelenése;
  • páralecsapódás megjelenése;

Az ideális páratartalom a házban 35-65% közötti ideális érték – ami függ az adott helyiségtől. A páratartalom higrométerrel ellenőrizhető. 

Végezetül a megrendelet műanyag nyílászárókat javasoljuk, hogy szellőztetővel legyenek ellátva, mivel így fokozni tudjuk az adott helyiség szellőztetését, viszont ezt fokozni tudjuk az épület szerkezeti szellőztetésével és a rendszeres szellőztetéssel.

A prémium műanyag nyílászáróinkat megtekintheti oldalunkon az alábbi linkre kattintva, mely által elkalauzoljuk Önt: https://www.tudorhouse.hu/product-category/muanyag-nyilaszarok-2/

A prémium műanyag ablakok, műanyag bejárati ajtók és tolórendszer profilszerkezet kínálatunknak köszönhetően számos megrendelésünk fűződik Budapest, Tatabánya, Eger, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Miskolc, Szekszárd, Kaposvár, Veszprém, Debrecen, Nyíregyháza városokhoz.

Share this story
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest